top of page

Gabriele Maria Hedwig Therese Agathe Gräfin Schaffgotsch (1924-2014)

Gabriele Schaffgotsch.jpeg

Gabriele Maria Hedwig Therese Agathe Schaffgotsch była czwartą i najmłodszą córką Marie Sophie Ferdinandine Josefine Margarete Henckel von Donnersmarck (1896-1972) i hrabiego Hans Ulrich Gotthard Maria Eugen Joachim Schaffgotsch (1889-1943).

Urodziła się 20 stycznia 1924 roku w Kopicach. Po ucieczce z Kopic w styczniu 1945 roku, przez pierwsze powojenne lata mieszkała z matką, siostrą Eugenią i dwoma braćmi w skromnym mieszkaniu, wynajętym w Regensburgu.

Za mąż wyszła w wieku 27 lat, 4 października 1951 roku w Udine (Włochy). 

Jej mężem został 43-letni, już raz rozwiedziony, hrabia Hubert Wladimir Deym von Stritez (1908-2008). Małżeństwo Gabrieli z "rozwodnikiem" wywołało dość spory rodzinny konflikt, którego skutkiem było zerwanie przez Gabrielę kontaktów z matką i pozostałym rodzeństwem.

Nie zaprosiła ich również na swój ślub. Matka Gabrieli, Sophie Schaffgotsch była bardzo religijną osobą, która nie potrafiła zaakceptować małżeństwa córki z rozwodnikiem. Sytuacja i konflikt z matką uległ podobno zmianie/poprawie dopiero kiedy Gabriela urodziła pierwszą córkę.

Z pozostałym rodzeństwem nie utrzymywała kontaktów. 

Gabriela z małżeństwa z Hubertem miała w sumie 2 córki: Astrid (urodzona w 1952 roku) i Isabellę (urodzona w r. 1955). Hubert z poprzedniego małżeństwa z Alexandrą von Nagel zu Aichberg miał syna (Sascha Alexander Konstantin Hubert Wladimir Maria Deym von Stritez) urodzonego w roku 1937. Sascha Deym zmarł kilka lat przed swoim ojcem. Obie córki Gabrieli żyją.

Hubert Deym dożył sędziwego wieku równych 100 lat. Po śmierci Huberta w roku 2008, Gabriela mieszkała przez pewien czas u jednej z córek. Ostatnie lata życia spędziła w bardzo skromnych warunkach, w domu starców. Gabriele (Schaffgotsch) Deym Gräfin von Stritez zmarła 20 sierpnia 2014 roku w Wiedniu w wieku 90 lat.

▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 20 października 2023

Fotografie archiwalne pokolorował Jacek Kucharczyk © Koloryzacja starych fotografii

bottom of page