top of page

Gabriele Maria Hedwig Therese Agathe Gräfin Schaffgotsch (1924-2014)

Gabriele Schaffgotsch.jpeg

Gabriele Maria Hedwig Therese Agathe Schaffgotsch była czwartą i najmłodszą córką Sophie (Henckel von Donnersmarck) Gräfin Schaffgotsch i hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha. Urodziła się 20 stycznia 1924 roku w Kopicach. Po ucieczce z Kopic w styczniu 1945 roku, przez pierwsze powojenne lata mieszkała z matką, siostrą Eugenią i dwoma braćmi w skromnym mieszkaniu, wynajętym w Regensburgu.

Wyszła za mąż w wieku 27 lat, 4 października 1951 roku w Udine (Włochy).

Jej mężem został 43-letni, już raz rozwiedziony, hrabia Hubert Wladimir Deym von Stritez (1908-2008). Małżeństwo Gabrieli z wówczas jeszcze "niedoszłym rozwodnikiem" Hubertem Deym von Stritez, wywołało poważny rodzinny konflikt. Poważny na tyle, że zerwała całkowicie więzy rodzinne z matką i pozostałym rodzeństwem, nie informując i nie zapraszając nikogo (nawet matki) na swój ślub. Matka Gabrieli, Sophie Schaffgotsch była bardzo religijną osobą. Pozamałżeński związek córki z żonatym mężczyzną, a później jej małżeństwo z rozwodnikiem było dla Sophie czymś czego nie potrafiła zaakceptować. W dodatku Hubert Deym nie cieszył się dobrą opinią wśród osób które go znały lub miały z nim wcześniej do czynienia. Nie wiadomo dlaczego, Gabriela była w nim zakochana i oczarowana do tego stopnia, że nie zauważała lub nie chciała widzieć jego złych stron, trudnego charakteru i nawet tego że wielokrotnie ją zdradzał. Hubert Deym podobno perfidnie wykorzystywał tę sytuację na swoją korzyść. Zamiast starać się pomóc w odnowieniu i ożywieniu dobrych i przyjaznych relacji pomiędzy córką a matką, czy też pomiędzy nim a teściową i rodzeństwem Gabrieli, robił wszystko aby pomiędzy Gabrielą a resztą jej bliskiej rodziny pozostała głęboka przepaść. Zaślepiona miłością Gabriela, owinięta wokół palca przez Huberta, dała się łatwo manipulować. Z upływem lat zacierały się coraz bardziej rodzinne więzy z matką i rodzeństwem. Sophie podobno bardzo starała się utrzymać kontakt i więź z Gabrielą. Po starcie najstarszej córki Wilhelminy, która w listopadzie 1945 roku zginęła tragicznie w wypadku samochodowym mając zaledwie 26 lat, Sophie nie chciała stracić kolejnej córki. Niestety Hubert Deym miał większy wpływ na Gabrielę która nie widziała poza nim świata, co sprawiło, że Gabriela z każdym rokiem coraz bardziej oddalała się od swoich bliskich. Po śmierci matki, jeszcze bardziej zatarły się kontakty z rodzeństwem i ich rodzinami. 

Z małżeństawa z Hubertem miała 2 córki: Astrid (urodzona w 1952 roku) i Isabellę (urodzona w r. 1955). Hubert z poprzedniego małżeństwa z Alexandrą von Nagel zu Aichberg miał syna (Sascha Alexander Konstantin Hubert Wladimir Maria Deym von Stritez) urodzonego w roku 1937. Sascha Deym zmarł kilka lat przed swoim ojcem. Obie córki Gabrieli żyją. Hubert Deym dożył sędziwego wieku równych 100 lat. Po śmierci Huberta w roku 2008, Gabriela mieszkała przez pewien czas u swojej córki. Ostatnie lata życia spędziła w bardzo skromnych warunkach, w domu starców. Gabriele (Schaffgotsch) Deym Gräfin von Stritez zmarła 20 sierpnia 2014 roku w Wiedniu w wieku 90 lat.

▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 20 października 2023

Fotografie archiwalne pokolorował Jacek Kucharczyk © Koloryzacja starych fotografii

bottom of page