top of page

Hubert Wladimir Deym von Stritez (1908-2008)

Hubert Wladimir Deym von Stritez 4.jpg

Hubert Wladimir Deym von Stritez (1908-2008) był mężem Gabrieli (Gabriele Maria Hedwig Therese Agathe) Schaffgotsch (1924-2014), córki hrabiego Hansa Ulricha i hrabiny Sophie Schaffgotsch z Kopic. Trzeba dodać, że Gabriela Schaffgotsch była już drugą żoną Huberta. Kiedy się poznali Hubert był jeszcze w związku małżeńskim z baronową Alexandrą von Nagel zu Aichberg (29.8.1913-15.6.1985).

Ślub Huberta z Alexandrą odbył się w sobotę, 6 lutego 1937 roku w Monachium, w kościele pw. św.Michała (St.Michaels-Kirche). W tym samym roku urodził się ich pierwszy i jedyny syn Sascha Alexander Konstantin Hubert Wladimir Maria Deym von Stritez. Ich małżeństwo trwało oficjalnie 14 lat, jednak przez zdrady Huberta rozpadło się już o wiele wcześniej.

Gabrielę Schaffgotsch Hubert poznał już na początku lat 40-tych XX wieku, jeszcze za życia jej ojca - hrabiego Hansa Ulricha (1889-1943). Hubert Deym von Stritez nie cieszył się dobrą opinią. Był podobno donosicielem, który za panowania w Niemczech nazistów wyrządził wielu osobom i ich rodzinom krzywdę, ściągając na nich poważne kłopoty.

Wiedzieli o tym również Schaffgotschowie z Kopic i nie ukrywali swojej "niechęci" do jego osoby, szczególnie ojciec Gabrieli. Jednak po śmierci hrabiego Schaffgotscha i końcu wojny, Hubert Deym w jakiś sposób nawiązał kontakt z Gabrielą i rozpoczął się ich romans. Przez długi czas zdradzał z nią swoją pierwszą żonę. Około roku 1951, pomimo że nadal był oficjalnie mężem Alexandry von Nagel zu Aichberg, zdecydował się z Gabrielą na ślub.

Coś co byłoby normalnie niemożliwe, ułatwiły skutki powojennej zawieruchy w Europie. Zniszczone archiwa i brak wielu dokumentów, uniemożliwiały urzędom dokładne sprawdzenie/weryfikację osób chcących zawrzeć związek małżeński. Hubert i Gabriela w tajemnicy przed wszystkimi wyjechali do Włoch, gdzie bez większych trudności jeszcze żonaty Hubert ożenił się ponownie z nową żoną Gabrielą.

Ich ślub odbył się 4 października 1951 roku w miejscowości Udine. Ich przedmałżeński związek a później małżeństwo z Gabrielą, wywołało poważny rodzinny konflikt. Poważny na tyle, że Gabriela zerwała całkowicie więzy rodzinne z matką i pozostałym rodzeństwem.

Matka Gabrieli, Sophie Schaffgotsch była bardzo religijną osobą. Pozamałżeński związek córki z żonatym mężczyzną, a później jej małżeństwo z niedoszłym rozwodnikiem było dla Sophie czymś czego nie potrafiła zaakceptować. W dodatku jak już wcześniej wspominałem, Hubert Deym nie cieszył się dobrą opinią wśród osób które go znały lub miały z nim wcześniej do czynienia. Nie wiadomo dlaczego, Gabriela była w nim zakochana i oczarowana do tego stopnia, że nie dostrzegała lub nie chciała widzieć jego złych stron, trudnego charakteru i nawet tego że i ją wielokrotnie  zdradzał. Hubert podobno perfidnie wykorzystywał tę sytuację na swoją korzyść. Zamiast starać się pomóc w odnowieniu i ożywieniu dobrych i przyjaznych relacji pomiędzy córką a matką, czy też pomiędzy nim a teściową i rodzeństwem Gabrieli, robił wszystko aby pomiędzy Gabrielą a resztą jej bliskiej rodziny pozostała głęboka przepaść. Zaślepiona miłością Gabriela, owinięta wokół palca przez Huberta, dała się łatwo manipulować. Z upływem lat zacierały się coraz bardziej rodzinne więzy z matką i rodzeństwem. Sophie podobno bardzo starała się utrzymać kontakt i więź z Gabrielą. Po starcie najstarszej córki Wilhelminy, która w listopadzie 1945 roku zginęła tragicznie w wypadku samochodowym mając zaledwie 26 lat, Sophie nie chciała stracić kolejnej córki. Niestety Hubert Deym miał większy wpływ na Gabrielę która nie widziała poza nim świata, a to sprawiło, że Gabriela z każdym rokiem coraz bardziej oddalała się od swoich bliskich. Po śmierci matki, jeszcze bardziej zatarły się kontakty z rodzeństwem i ich rodzinami. 

Gabriela miała z Hubertem 2 córki: Astrid (urodzona w 1952 roku) i Isabellę (urodzona w r. 1955). Hubert z poprzedniego małżeństwa z Alexandrą von Nagel zu Aichberg miał syna (Sascha Deym von Stritez) urodzonego w roku 1937. Sascha Deym zmarł kilka lat przed swoim ojcem. Obie córki Gabrieli żyją. Hubert Deym zmarł w roku 2008, dożywając równych 100 lat. Po jego śmierci Gabriela mieszkała przez pewien czas u swojej córki. Ostatnie lata życia spędziła w bardzo skromnych warunkach, w domu starców. Gabriele (Schaffgotsch) Deym Gräfin von Stritez zmarła 20 sierpnia 2014 roku w Wiedniu w wieku 90 lat.

▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 10 lutego 2024 r.

bottom of page