Pomagam bezinteresownie, pomagam bo po prostu chcę.

Mehr anzeigen

Jak się to popularnie mówi : “gdzie diabeł nie może ... tam mnie pośle”. 

I tak posłał mnie 16 lat temu z aparatem fotograficznym wzdłuż i wszerz opolszczyzny. 

Jeżdżąc po opolszczyźnie odwiedziłem wiele zapomnianych, porzuconych, zgryzionych zębem 

czasu pałaców, dworków czy zamków. Od lat stoją opuszczone, zaniedbane, w większości również ograbione i zdewastowane. Chronić je miały kiedyś szyldy i tablice informacyjne typu : “obiekt zabytkowy pod ochroną prawa” lub bardziej przekonywującej treści : “zakaz wstępu ! grozi zawaleniem”.

W wielu przypadkach nie pomogło nic, nawet grube, zardzewiałe już dzisiaj łańcuchy i kłódki.  

Pomysłowi wandale nie bali się ani polskiego prawa, ani pałacowych duchów ... 

Pałac w Kopicach to tylko jeden z wielu drastycznych przykładów, jak w stosunkowo krótkim czasie można zniszczyć perłę architektoniczną nie tylko tego regionu, ale środkowej Europy, pozostawiając tylko zgliszcza. W Kopicach nie oszczędzono nawet zmarłych, plądrując ich rodzinne grobowce, profanując ich ciała. Niestety pałac w Kopicach to nie wyjątek, takich miejsc jest mnóstwo. 

Mam wrażenie, że urzędy ochrony zabytków milczą na ich temat celowo ... bo jeśli się o nich nie mówi i nie pisze, to się o nich po jakimś czasie nie pamięta, zapomina, a w czasach gdy ciągle słyszymy o braku pieniędzy na wszystko, to bardzo wygodne rozwiązanie tego typu problemów. I w taki sposób niszczeją, giną bezpowrotnie na naszych oczach skarby tej ziemi ... naszej ziemi opolskiej. 

Kulawe, zawiłe i nieprecyzyjne polskie prawo pozwala wciąż bezkarnie kolejnym hochsztaplerom okradać nasze dziedzictwo kulturowe. 

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, a więc krótko po upadku systemu komunistycznego w Polsce, zapanowała “moda na własny zamek czy pałac”. Masowo kupowano lub wyłudzano za grosze od biednych, zadłużonych, czy po prostu naiwnych gmin, bardzo często nie radzących sobie z nowym porządkiem i ustrojem politycznym, wspaniałe zamki, pałace, dworki obiecując przy tym “złote góry”.

Najczęściej na danych obietnicach wszystko się kończyło. W rzeczywistości przejęte przez prywaciarzy zabytki były brutalnie rozgrabiane do gołych cegieł i albo ponownie sprzedawane z kilkusetprocentowym zyskiem, albo po prostu pozostawiane na pastwę losu. Później przychodziły okoliczne hieny, wandale, złomiarze, wyrywając resztki duszy tym zabytkowym obiektom.

Powiedziałem sobie kiedyś “dość tego! trzeba coś z tym zrobić”... i tak zaczęła się moja prywatna wojna z obojętnością, zapomnieniem i przyzwoleniem na to co dzieje się z opolskimi zabytkami.

Nie jestem pierwszym który zainteresował się wołającym o pomstę do nieba kopickim pałacem,

ale napewno jestem tym najbardziej upartym i zawziętym, który nie chce pozwolić aby o tym pałacu zapomniano. Chociaż zgryzłem na tym temacie zęby i wypaliłem się do reszty, wciąż jeszcze jestem. Wprawdzie sam nie wiele mogę, ale robię co mogę, czasem to czego nawet nie mogę ... 

  • kopice.org to strona prywatna, online od 18.4.2006, nieprzerwanie do dnia dzisiejszego

  • Administrator strony : J.M.Skop - (członek Niemieckiego Zrzeszenia Dziennikarzy Prasowych - Deutscher Verband der Pressejournalisten e.V)

  • Copyright © All Rights Reserved / Prawa autorskie zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie, wszelkiego rodzaju publikacje zamieszczonych tutaj zdjęć, grafik i tekstów bez uprzedniej pisemnej zgody autora zabronione !

  • Szczególne podziękowania za aktywną pomoc dla: Wojciech J. Witoń (fachowiec w zdobywaniu materiałów archiwalnych/ zawsze znajdzie coś nowego i fascynującego), Mariusz Opalony (człowiek od zadań specjalnych/ gdy go potrzebujesz zawsze pomoże) oraz Cyprian Bachurski.

Copyright by J.M.Skop © All Rights Reserved 2006 - 2020

tel. +49 172 2309359   |   Impressum  |  Polityka prywatności

  • Facebook Black Round
  • Twitter Black Round
  • Instagram - Black Circle

pałac w kopicach,joanna schaffgotsch von schomberg-godulla,śląski kopciuszek,pałac na wodzie,hans ulrich graf schaffgotsch,kopice,karol godula,karl godulla,gräfin sophie henckel von donnersmarck,schloss koppitz,