top of page

Wilhelmine Maria Hedwig Paula Aloysia Gräfin Schaffgotsch (1919-1945)

Wilhelmine Schaffgotsch.jpeg

Pierwszym dzieckiem Sophie i Hansa Ulricha Schaffgotschów była córka Wilhelmine Maria Hedwig Paula Aloysia Schaffgotsch, urodzona 20 stycznia 1919 roku w Kopicach. Mając 21 lat, 10 października 1940 roku poślubiła w Nakle Śląskim (niem. Naklo), w rodzinnym majątku matki,

23-letniego hrabiego Johanna Heinricha Larisch von Moennich. Tydzień później, 17 października 1940 roku, odbył się ich ślub kościelny we Wrocławiu.

Po ślubie Wilhelmina zamieszkała wraz z mężem w Pałacu Solca (Schloss Solza) wybudowanym w roku 1873 w miejscowości Karwina (Karvina) w pobliżu Cieszyna, gdzie znajdował się ich rodzinny majątek

Był to jeden z najokazalszych pałaców w regionie. Pałac niestety nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Spłonął po części w nocy z 5 na 6 grudnia 1944 roku. Przyczyna pożaru nie jest mi znana. Zapewne w tym czasie, u schyłku II wojny światowej, mając świadomość że od wschodu szybkim tempem zbliża się Armia Czerwona, nikt już nie podjął się remontu/odbudowy pałacu. Po zajęciu tych terenów przez wojska sowieckie i zakończeniu działań wojennych, ograbiony i w stanie ruiny, zapewne nie przedstawiał dla czeskich komunistów jakiejkolwiek wartości i dlatego w roku 1953 został ostatecznie zburzony. Stojący nieopodal kościół podzielił losy pałacu w roku 1960. W roku 1985 zburzono również rodzinny grobowiec Larischów.  Ale wracając do Wilhelminy i Johanna Larischów ...

Para miała dwie córki: Franziska Sofie Maria Wilhelmine Lucretia Larisch von Moennich (urodz. 1.4.1942) oraz Olivia Maria Hedwig Johanna Theresia Larisch von Moennich (urodz. 14.10.1943).

Niestety rodzinne szczęście trwało bardzo krótko. Wilhelmina zginęła tragicznie 22 listopada 1945 roku w wypadku samochodowym w miejscowości Brnitz bei Trebitsch w Czeskich Morawach (Moravské Bránice). Jechała sama, wracając do męża i córek. 

Z samochodem Wilhelminy zderzył się czołowo czeski motocyklista, który poniósł śmierć na miejscu. W skutek potężnego uderzenia (wówczas nie było czegoś takiego jak chroniące przy wypadku "pasy bezpieczeństwa") Wilhelmina została wyrzucona przez przednią szybę swojego samochodu na pobocze. Najprawdopodobniej jeszcze żyła, jednak nieprzytomna, leżała z twarzą zatopioną w dużej kałuży. Nie było nikogo innego w pobliżu, nikt jej nie pomógł. W ten sposób utopiła się.

Śmierć Wilhelminy była potwornym szokiem dla całej rodziny, szczególnie męża Johanna i matki Wilhelminy - hrabiny Sophie, która straciła najstarszą córkę. Dwa lata wcześniej (w odstępie zaledwie dwóch dni) zmarł jej mąż i matka, a teraz córka. 

Wilhelmina pochowana została nie w rodzinnym majątku i grobowcu Larischów w Karwinie, a w oddalonej o prawie 500 kilometrów miejscowości Valeč w Czechach, w pobliżu Karlsbad (Karlovy Vary/Karlowe Wary). Powodem ku temu była wcześniejsza utrata/konfiskata majątku i Pałacu Solca w Karwinie przez czeskich komunistów. Rodzina chciała pochować Wilhelminę jak najbliżej "nowo wyznaczonej granicy Niemiec", gdzie mieli nadzieję na spokojniejsze miejsce pochówku i ewentualną możliwość odwiedzin jej grobu.

Owdowiały Johann został nagle sam z dwójką małych dzieci. Franziska miała wówczas 3,5 roku a Olivia zaledwie dwa latka. 

Parę lat później, zapewne myśląc o dalszym wychowaniu i przyszłości córek Johanna, jego starsza siostra Helena (Helene Lukretia Isabella Henrietta Maria Larisch von Moennich 1914-2011), która na początku lat 50-tych XX wieku wyjechała do Brazylii gdzie poznała swojego drugiego męża, zeswatała go z również młodo owdowiałą hiszpanką, hrabiną Maria de Lourdes de Salamanca y Caro.

Johann aby poznać przyszłą żonę, zostawił córki na pewien czas pod opieką matki Olivii w Wachau w Austrii. W tym czasie poleciał do Brazylii aby poznać Marię de Lourdes. Po ślubie z Marią wrócił do Austrii po córki. Maria de Lourdes miała z poprzedniego małżeństwa również dwójkę dzieci (syna i córkę). Wspólnie mieli jeszcze 6-cioro dzieci (4 synów i 2 córki). Franziska i Olivia wróciły do Europy po osiągnięciu pełnoletności początkiem lat 60-tych XX wieku. Johann Larisch mieszkał w Brazylii około 18 lat, później również wrócił do Europy, do Hiszpanii skąd pochodziła jego druga żona. 

Johann Heinrich Hermann Leopold Maria Larisch von Moennich zmarł 7 marca 1997 roku w miejscowości Marbella w Hiszpanii. Obie córki Wilhelminy nadal żyją. Franziska ma obecnie 82 lat i mieszka w miejscowości Marbella w Hiszpanii. Młodsza o rok Olivia ma obecnie 81 lat i mieszka w Nowym Jorku. Córka Franziska mając 24 lata wyszła za mąż za bogatego handlarza diamentami - Jack Roosmale. Byli małżeństwem jedynie 3 lata. Jej drugim mężem był Georges Fixon. Młodsza o rok Olivia poślubiła hrabiego Andreas Herbert Alexander Graf von Bismarck-Schönhausen. Jej mąż zmarł w tym roku. Mieli trójkę dzieci.

▷Jeśli korzystasz z /lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2024

Fotografie archiwalne pokolorował Jacek Kucharczyk © Koloryzacja starych fotografii

bottom of page