top of page

Wilhelmine Maria Hedwig Paula Aloysia Gräfin Schaffgotsch (1919-1945)

Wilhelmine Maria Hedwig Paula Aloysia Gräfin Schaffgotsch

Pierwszym dzieckiem hrabiny Sophie i Hansa Ulricha Schaffgotschów była córka Wilhelmine Maria Hedwig Paula Aloysia Schaffgotsch, urodzona 20 stycznia 1919 roku w Kopicach. Mając 21 lat, 10 października 1940 roku poślubiła w Nakle Śląskim (niem. Naklo), w rodzinnym majątku matki, 23-letniego hrabiego Johanna Heinricha Larisch von Moennich. Tydzień później, 17 października 1940 roku, odbył się ich ślub kościelny we Wrocławiu.

Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Pałacu Solca (Schloss Solza) wybudowanym w roku 1873 w miejscowości Karwina (Karvina) na Czeskich Morawach (w pobliżu Cieszyna).

Był to jeden z najokazalszych pałaców w regionie. Pałac niestety nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Po roku 1945 został skonfiskowany przez komunistyczne władze, a w roku 1953 zburzony. Stojący nieopodal kościół podzielił losy pałacu w roku 1960. W roku 1985 zburzono również rodzinny grobowiec Larischów.

Para miała dwie córki: Franziska Larisch von Moennich (urodz. 1.4.1942) oraz Olivia Larisch von Moennich (urodz. 14.10.1943). Niestety rodzinne szczęście trwało bardzo krótko. Wilhelmina zginęła tragicznie 22 listopada 1945 roku w wypadku samochodowym w miejscowości Brnitz bei Trebitsch w Czeskich Morawach (Moravské Bránice). Jechała sama, wracając do męża i córek. 

Z samochodem Wilhelminy zderzył się czołowo czeski motocyklista, który poniósł śmierć na miejscu. W skutek potężnego uderzenia, Wilhelmina została wyrzucona przez przednią szybę swojego samochodu na pobocze. Najprawdopodobniej jeszcze żyła, jednak nieprzytomna, leżała z twarzą zatopioną w dużej kałuży. Nie było nikogo innego w pobliżu, nikt jej nie pomógł. W ten sposób utopiła się.

Pochowana została nie w rodzinnym majątku i grobowcu Larischów w Karwinie, a w oddalonej o prawie 500 kilometrów miejscowości Valeč w Czechach, w pobliżu Karlsbad (Karlovy Vary/Karlowe Wary). Powodem była wcześniejsza utrata/konfiskata majątku i Pałacu Solca w Karwinie przez czeskich komunistów. Rodzina chciała pochować Wilhelminę jak najbliżej "nowo wyznaczonej granicy Niemiec", gdzie mieli nadzieję na spokojniejsze miejsce pochówku i ewentualną możliwość odwiedzin jej grobu.

Jej mąż, ze względu na wychowanie dwóch malutkich córek, po jakimś czasie ożenił się ponownie. Jego drugą żoną była hiszpanka, hrabina Maria de Lourdes de Salamanca y Caro. Miał z nią jeszcze 6-cioro dzieci (4 synów i 2 córki). Johann Heinrich Larisch von Moennich zmarł 7 marca 1997 roku w miejscowości Marbella w Hiszpanii. Obie córki Wilhelminy żyją. Franziska ma obecnie 80 lat i mieszka w miejscowości Marbella w Hiszpanii. Młodsza o rok Olivia ma obecnie 79 lat i mieszka w Nowym Jorku. Córka Franziska mając 24 lata wyszła za mąż za bogatego handlarza diamentami - Jack Roosmale. Byli małżeństwem jedynie 3 lata. Jej drugim mężem był Georges Fixon. Młodsza o rok Olivia poślubiła hrabiego Andreas Herbert Alexander Graf von Bismarck-Schönhausen. Mieli trójkę dzieci.

▷Jeśli korzystasz z /lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 1 września 2022

bottom of page