top of page

Paula Maria Hedwig Margarethe Josephine Gräfin Schaffgotsch (1920-2006)

Paula Schaffgotsch i Markus von Clary und Aldringen około roku 1940-min(1) Kopie.jpg

Paula Maria Hedwig Margarethe Josephine Schaffgotsch, była drugą córką Sophie (Henckel von Donnersmarck) Gräfin Schaffgotsch i hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha, Urodziła się 10 lutego 1920 roku w Kopicach. Mając 22 lata, 12 października 1942 roku, poślubiła 23-letniego księcia Markusa von Clary u. Aldringen. Po ślubie zamieszkali w Baden-Baden. Mieli trójkę dzieci: dwóch synów (Christian i Hyeronimus "Ronny") i córkę (Theresia). Ich małżeństwo rozpadło się i w roku 1964 zakończyło rozwodem. Po rozwodzie Paula mieszkała u swojego syna w Monachium. Dopiero latem 1993 roku, po prawie 50 latach, w towarzystwie krewnych (m.in. dwóch braci: Hansa Ulricha i Friedricha Carla oraz córki Theresii) ponownie odwiedziła Kopice i stojący już w ruinie pałac. Spotkanie zorganizowano w budynku znanym jako dawna WILLA ZARZĄDCY MAJĄTKU W KOPICACH, który do roku 1945 również należał do rodziny Schaffgotsch.
Budynek jest obecnie wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Na jego parterze znajdowała się (i jest tam do dziś) duża sala. Właśnie w niej zorganizowano spotkanie ówczesnych mieszkańców Kopic z "gośćmi zza granicy".

Inicjatorem spotkania były przede wszystkim dwie osoby: ówczesny kopicki ksiądz proboszcz i pani Elżbieta Szlosarek. Pani Szlosarek była czymś w rodzaju "powojennego łącznika" pomiędzy "nowymi Kopicami" a dawnymi właścicielami pałacu i tych terenów. Nie wiem kiedy pani Szlosarek po raz pierwszy nawiązała kontakt z Schaffgotschami, ale przypuszczam że mógł być to początek lat 60-tych ubiegłego wieku. Znając podobno perfekcyjnie język niemiecki w mowie i piśmie, pani Szlosarek przez wiele lat korespondowała z matką Pauli, hrabiną Sophie Schaffgotsch (Henckel von Donnersmarck). Skarbem byłyby dzisiaj listy hrabiny wysłane do pani Szlosarek, które pani Elżbieta pieczołowicie zbierała, jednak po jej śmierci przeszły w ręce kogoś z rodziny i podobno "zaginęły". Wielka szkoda, bo mogłyby być dla nas źródłem wielu ciekawych informacji.

Po śmierci hrabiny Sophie (28.10.1972), pani Elżbieta Szlosarek utrzymywała kontakt z jej dziećmi, szczególnie z córką Paulą Schaffgotsch (Clary und Aldringen) oraz synem Hansem Ulrichem Schaffgotschem.

Paula (Schaffgotsch) Clary und Aldringen zmarła 26.7.2006 roku w wieku 86 lat. Jej synowie Christian i Hyeronimus żyją do dziś, ich siostra Theresia zmarła krótko po wspomnianym wcześniej "rodzinnym spotkaniu w Kopicach" w roku 1994.

▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 3 września 2022

bottom of page