Pałacowe fontanny: fontanna na "Słonecznych Tarasach"
Na terenie założenia pałacowo-parkowego w Kopicach było ich kilka, trzy z nich pod względem wyglądu i rozmiarów uchodziły za wyjątkowe. Dzisiaj o tej, która była najwyższą i stała na dawnych "słonecznych tarasach".
Z reguły większość z Was odwiedza/podziwia Pałac w Kopicach od strony mostku wjazdowego, tego nad fosą gdzie zatrzymujecie się przy zamkniętej bramie. Niewielu robi sobie dłuższy spacer obchodząc "duży staw" dookoła, aby stanąć po przeciwnej (południowej) stronie pałacu, tam gdzie stoi pałacowa kaplica i wieża dzwonnicy z zegarem słonecznym.
Kto jednak jest bardziej wytrwały i dotrze w to miejsce, ten zwraca uwagę na pozostałości kamiennej podstawy, czegoś co przypomina kamienną misę fontanny.
Była to dawniej nie tylko piękna, ale i imponujących rozmiarów fontanna, idealnie wkomponowana w "słoneczne tarasy" (Sonnenterrassen), które były wówczas jednym z najbardziej atrakcyjnych i lubianych przez kopickich Schaffgotschów miejsc w bliskim otoczeniu pałacu.
SŁONECZNE TARASY jak wskazuje już sama nazwa, były miejscem pełnym słońca, w większości otwartą, pozbawioną drzew przestrzenią. Zdobiły je kwiatowe dywany, niewielkie ozdobne krzewy i wazy wypełnione rosnącymi w nich kwiatami.
Fontannę ulokowano dokładnie pośrodku tarasu, ale na jego skraju tuż przy półokrągłej balustradzie od południa, za którą rozciągał się już tzw. "wspaniały ogród" (* PRUNKGARTEN). Wewnątrz/pośrodku misy fontanny stała kamienna konstrukcja w formie wieżyczki z wieloma ozdobami po bokach i na jej szczycie. Nie potrafię wam tego lepiej czy trafniej opisać, ponieważ brak mi fachowych określeń/zwrotów jakich używają wyuczeni architekci. Najlepiej zerknijcie na dołączone poniżej zdjęcia, gdzie chociaż słabo, ale widać wspomnianą fontannę.
Nie dysponujemy czy nie są do tej pory znane nam lepsze, bardziej szczegółowe, wykonane z bliskiej odległości zdjęcia tejże właśnie fontanny. Wierzę jednak, że takowe jeszcze się pojawią, wypłyną kiedyś z jakiegoś prywatnego, rodzinnego albumu.
Po fontannie do dnia dzisiejszego pozostało niewiele: mocno zniszczona misa, kilka rozrzuconych w pobliżu kamiennych elementów z których zbudowana była wieżyczka czy też szpica fontanny. Fontanna na jednej z archiwalnych fotografii wygląda na imponująco wysoką. Oceniam, że mogła mieć wysokość około 5 metrów, ale to tylko moje przypuszczenia.
* PRUNKGARTEN czyli "Wspaniał Ogród" był najbardziej reprezentacyjną częścią pałacowych ogrodów w Kopicach. Ogrodnik (zapewne nie jeden) miał tutaj co robić. „Wspaniały Ogród" rozciągał się od wschodu i "Bramy z Gryfami", obejmując otoczenie dawnej Willi Wilhelma Hampla, tyły pałacu i jego południową stronę za "Słonecznymi Tarasami".
Za czasów Joanny dwa razy w roku przygotowywano/zmieniano w nim kwiatowe kompozycje (za każdym razem w innym układzie i o odmiennej kolorystyce).
Za wszystko odpowiedzialny był wówczas Wilhelm Hampel (mistrz ogrodnictwa, główny dyrektor i inspektor kopickich ogrodów Schaffgotschów), który zaprojektował w swoim życiu tak wiele kwiatowych kompozycji (opisując i publikując wszystko w najdrobniejszych szczegółach w poradnikach ogrodniczych końca XIX wieku), że teoretycznie każdego kolejnego dnia otaczające pałac ogrody mogłyby wyglądać całkiem inaczej.
▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :)
© kopice.org
Ostatnia aktualizacja 4 sierpnia 2024