Johann Georg Rudolf (1725-1799) - mistrz budowlany z Opola
JOHANN GEORG RUDOLF - MISTRZ BUDOWLANY Z OPOLA
Joseph Jackischa mistrz murarski z Opola często mówił: „Znam trzy typy murarzy: tych, którzy rozumieją jak to zrobić, ale nie potrafią tego zrobić – mistrzów budowlanych, tych, którzy potrafią to zrobić, ale nie rozumieją jak to zrobić – murarzy, i ostatnich, którzy potrafią to zrobić i rozumieją jak to zrobić – mistrzów murarskich”. Do tej ostatnie kategorii Jackisch zaliczał siebie i Johanna Georga Rudolfa.
Johann Georg Rudolf urodził się jako syn Heinricha Rudolfa w Hennersdorfie (obecnie Sidzina) w 1725 roku. W dniu 21 maja 1754 roku poślubił Selme Piecza z podopolskich Groszowic. Przypuszczalnie w tym okresie przystępuje do cechu murarskiego w Opolu. W roku 1767 zostaje wspomniany, jako mistrz budowlany i świadek, z okazji ślubu swego brata Antona urodzonego w 1737 roku. W Opolu Johann Rudolf mieszkał do 1784 roku. Przypuszczalnie jego pierwsze dzieła budowlane miały miejsce właśnie w Opolu. Być może niektóre elementy wystroju kościołów dominikanów i kościoła na Górce w Opolu zostały wykonane właśnie przez niego.
Z pewnością jego dziełem są prace budowlane w Pałacu w Kopicach, gdyż 17 marca 1784 roku pisał: „Po świętach wielkanocnych jadę do Kopic, aby uregulować sprawy związane z postępem robót budowlanych”.
Remont kopickiego pałacu znajdującego się w owym czasie w rękach rodziny von Francken-Sierstorpff przyniósł wiele uznania Rudolfowi. Rycerska siedziba została przebudowana w stylu klasycystycznym. Trzypiętrowy pałac, nakryty był dachem siodłowym. W środkowej części budynku wykonano ryzalit, ozdobiony pilastrami i nakryty attyką. Na szczycie ryzalitu znajdowały się dwa lwy z herbami. Okna ozdobione były bogatą, barokową sztukaterią. Wnętrze pałacu, szczególnie sala balowa, zostały ozdobione klasyczną sztukaterią. Szczególnie Rudolf cenił zdobienia z wykorzystaniem kariatyd (podpora architektoniczna w formie postaci kobiecej) i medalionów.
Informacje o Rudolfie dotarły również do Cieplic, do tamtejszej gałęzi rodu Schaffgotschów. W liście do hrabiego Johanna Nepomuka Schaffgotscha z 1784 roku Rudolf pisze, że „po swojej wizycie w Kopicach, natychmiast podąży do Cieplic, aby poświęcić tyle swojego czasu ile trzeba, aby pomóc hrabiemu swoimi umiejętnościami w pracach przygotowawczych do budowy nowego pałacu”. Rudolf przygotował kosztorysy budowy nowego pałacu i plany. Po zaakceptowaniu ich przez hrabiego Schaffgotscha 8 maja 1784 roku podpisano kontrakt na budowę pałacu obejmujący koszty przygotowania planów budowlanych, nadzoru budowlanego, przejazdów do Cieplic itp.
Podjęcie się zadania budowy pałacu w Cieplicach było wielkim wyzwaniem dla opolskiego budowlańca, ale również okazało się przepustką do wielu zleceń, które zostały zlecone Rudolfowi przez Schaffgotschów. W ciągu następnych 15 lat zrealizował kilkanaście prac m.in. w Krzeszowie, Świeradowie Zdroju, Wojciechowie, Witkowie czy Podgórzynie.
Dziś z prac Rudolfa w Kopicach nie zostało wiele. Tylko w ogólnym zarysie Pałacu w Kopicach możemy dostrzec pierwotne założenie 13 osiowej budowli, ryzalitu i attyki. Wnętrza, możemy zobaczyć tylko na archiwalnych zdjęciach.
Mając 72 lata Rudolf wraca do Opola. 5 listopada 1799 roku umiera w wieku 74 lat. W księdze zgonów opolskiego kościoła św. Krzyża pod numerem 168 zanotowano, że zmarły został pochowany 9 listopada 1799 roku w następstwie udaru.
Przygotował Wojciech J. Witoń
Na tytułowym zdjęciu Pałac w Kopicach około roku 1860 (przed jego przebudową przez Carla Lüdecke).
▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :)
© kopice.org
Ostatnia aktualizacja 1 kwietnia 2024