Jagdschloss St.Hubertusgrün - dworek myśliwski św.Huberta
SONNENBERG czyli Słoneczne Wzgórze albo Słoneczna Góra, to miejsce w którym dawniej stał urokliwy dworek myśliwski Schaffgotschów -
St. Hubertusgrün (dworek św.Huberta). Pozostało po nim odrobinę kamiennych fundamentów i parę cegieł. Nie wiem kiedy i w jakich okolicznościach zniknął z powierzchni ziemi …
W pobliżu dworku myśliwskiego St.Hubertusgrün, funkcjonował do 1860 roku kurort leczniczy BAD GRÜBEN (Grabin Zdrój), gdzie kąpielami błotnymi i borowinowymi oraz siarkowymi i żelazistymi wodami mineralnymi leczono artretyzm, skurcze i osłabienie oragnizmu.
Uzdrowisko korzystało z dwóch źródeł. Pierwsze, jednocześnie większe źródło znajdowało się w pobliżu budynków uzdrowiska. Jego woda nie miała jednak właściwości leczniczych. Woda z drugiego, mniejszego źródełka oddalonego od kurortu o około 200 metrów, była bogata w siarkę i żelazo.
Kurort leczniczy dysponował 49 pokojami gościnnymi oraz 17 gabinetami wyposażonymi w miedziane wanny. Była również łaźnia parowa oraz "łaźnia dla biednych" (Armenbad) z drewnianymi baliami. W latach 20-tych XIX wieku kuraciuszom oferowano kąpiele parowe oraz natryski.
W 1834 roku wprowadzono mineralne kąpiele borowinowe, dla których zainstalowano ocynkowane wanny. W 1838 roku wprowadzono rosyjską kąpiel parową, a dwa lata później wodolecznictwo słodkowodne.
Kuracjusze korzystali również ze wspomnianego dworku myśliwskiego St. HUBERTUSGRÜN. Po pożarze domu zdrojowego w Grabinie (Bad Grüben) w roku 1856 zaniechano dalszego wodolecznictwa, tym bardziej, że w międzyczasie coraz większe znaczenie uzyskiwały duże uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej.
Informacje zaczerpnięte z tablicy informacyjnej upamiętniającej to miejsce oraz ze strony opolankazpasja.pl
Zdjęcia aktualne - Mariusz Opalony oraz Damian Marcińczak. Zdjęcia archiwalne ze strony dolny-slask.org.pl oraz archiwum własnego