top of page

PAŁAC W JĘDRZEJOWIE - SCHLOSS ENDERSDORF

Schloss Endersdorf O.S

Pałac w Jędrzejowie (dawniej Schloss Endersdorf) był własnością rodziny Francken-Sierstorpff przez 94 lata. Zakupiony w roku 1851 od Theodora von Gilgenheimb'a, a utracony w roku 1945 po przegranej przez Niemcy II wojnie światowej.

Pałac przetrwał zawieruchę wojenną bez zniszczeń. W latach 60-tych XX w. pożar zniszczył część skrzydła wschodniego i południowego. W latach 70-tych obiekt odbudowano i do dziś mieści się w nim zamknięty Dom Pomocy Społecznej.

Pałac położony jest na niewielkim wzniesieniu, w otoczeniu niewielkiego parku o charakterze angielskim. 

Pałac w rękach rodziny Francken-Sierstorpff przeszedł dwa etapy rozbudowy: pierwszy w roku 1868 obejmował prace przy skrzydle południowym, z nadaniem mu obecnego wystroju, w drugim etapie (1882) powstało skrzydło wschodnie wraz z okrągłą wieżą od północy. 

 

Co łączy Jędrzejów z Kopicami? Przede wszystkim dwie sprawy.

Po pierwsze: pałac w Jędrzejowie i PAŁAC w Kopicach został przebudowany i rozbudowany przez tego samego architekta czyli Carla Lüdecke (Carl Johann Bogislaw Lüdecke). 

Po drugie: 21 września 1882 roku najmłodsza z trzech córek Johanny Schaffgotsch (Gryzik von Schomberg-Godulla), wówczas 18-letnia Eleonore Hedwig Schaffgotsch (1864-1939) wyszła zamąż za 26-letniego Kaspar Heinrich Friedrich Maria Hans Boguslaus Bruno Alfons Graf von Francken-Sierstorpff (1856-1915). Ich ślub odbył się w majątku panny młodej w Kopicach, a po ślubie zamieszkali właśnie w pałacu w Jędrzejowie. Również dlatego w tym samym roku przeprowadzono wspomniany wcześniej drugi etap rozbudowy pałacu.

Na terenie małego parku otaczającego Pałac w Jędrzejowie, w pobliżu grobowca rodziny Francken-Sierstorpff, znajduje się pamiątkowy pomnik z figurą Jezusa Chrystusa.

Pomnik postawiono w tym miejscu dla upamiętnienia jednego z synów Eleonory (Schaffgotsch) Francken-Sierstorpff, który poległ na polu bitwy pod koniec pierwszej wojny światowej.

Alexander Francken-Sierstorpff, bo o nim mowa, był chorążym pułku kirasierów (Fähnrich im Leibkürassier-Regiment). Zginął 2 września 1918 r. we Francji podczas walk nad rzeką Ailette. Rodzina została jedynie poinformowana, że zginął bohaterska śmiercią. Rodzina nigdy nie dowiedziała się gdzie został pochowany. Walki w tym miejscu były tak zacięte, że niewykluczone, że został rozerwany przez któryś z eksplodujących pocisków i tym samym tak naprawdę jego szczątki pozostały na polu bitwy.

Zrozpaczona matka tęskniąca za ukochanym synem, postawiła mu wspomniany symboliczny pomnik w pobliżu rodzinnego grobowca. Pomnik został wzniesiony 24 października 1924 r. Na cokole pomnika umieszczono napis, który w tłumaczeniu na język polski brzmiał: ”Najświętsze Serce Jezusa, Tobie ufam. Na wieczną pamięć syna i brata, hrabiego Alexandra Francken-Sierstorpff, chorążego pułku Kirasjerów, który zginął bohaterską śmiercią nad Ailette 2 września 1918 r. Pomnik ten został wzniesiony swojemu synowi bohaterowi 24 października 1924 r. przez jego wiernie kochającą matkę.”

Niestety, oryginalny niemiecki napis nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Musiał gryźć w oczy któregoś z powojennych przesiedleńców do tego stopnia, że został celowo kompletnie skuty.

Pałac w Jędrzejowie od wielu lat jest obiektem zamkniętym (w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej) bez możliwości zwiedzania.  

Pomimo absolutnego zakazu wstępu do wnętrz pałacu, warto odwiedzić i zobaczyć go na żywo przynajmniej z zewnątrz. 

▷Jeśli korzystasz z /lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org 

Ostatnia aktualizacja 25 maja 2025

Copyright by J.M.Skop © All Rights Reserved 2006 - 2025

tel. +49 172 2309359   |   Impressum  |  Polityka prywatności

  • Facebook Black Round
  • Twitter Black Round
  • Instagram - Black Circle

pałac w kopicach,joanna schaffgotsch von schomberg-godulla,śląski kopciuszek,pałac na wodzie,hans ulrich graf schaffgotsch,kopice,karol godula,karl godulla,gräfin sophie henckel von donnersmarck,schloss koppitz,

bottom of page