top of page

RZEŹBY Z PAŁACU W KOPICACH - rzeźba Hansa Ulricha Schaffgotscha

Dwie pierwsze, prezentowane wyżej fotografie, wykonane podobno w latach 60-tych XX wieku (autorstwa J.Skuratowicz) przedstawiają już zniszczoną, ale nadal stojąca na swoim miejscu, czyli na fasadzie/ścianie dawnej SALI RYCERSKIEJ w PAŁAC w Kopicach, rzeźbę Hansa Ulricha Schaffgotscha w stroju myśliwskim, z rozwiniętym rulonem na którym znajdował się plan pałacu. Rzeźba była poniekąd przekazem informacji, że to Hans Ulrich był koncepcjonistą przebudowy kopickiego pałacu. Rzeźba Hansa Ulricha stała obok (po prawej stronie) posągu Joanny ("Damy z harfą").

W latach powojennych najpierw obu rzeźbom ubito głowy, a jakiś czas później strącono "Hansa Ulricha" na ziemię. Tam przeleżał wiele lat aż do początku XXI wieku. Omszałą, pozbawioną głowy rzeźbę Hansa Ulricha skradziono najprawdopodbniej około roku 2003. Do dziś nie są znane jej dalsze losy.

Ciekawostką jest, że ubita i do tej pory uważana za zaginioną, głowa rzeźby Hansa Ulricha przetrwała do dziś i znajduje się w "bezpiecznym miejscu". Nie chcę w tej chwili zdradzać na jej temat więcej szczegółów.

Jesienią 2004 roku pozbawiony głowy posąg Joanny został zdemontowany i przewieziony do Opola. Tam też poddano go odrestaurowaniu i ostatecznie ustawiono na "Wzgórzu Uniwersyteckim". W ten sposób przetrwał zachował się do dziś

▷Jeśli korzystasz z /lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 4 maja 2023

bottom of page