top of page

Marstall / Pferdestall - Budynek pałacowej stajni i powozowni Schaffgotschów

Marstall in Koppitz.jpeg

MARSTALL czyli STAJNIA a zarazem POWOZOWNIA, należąca dawniej do majątku Schaffgotschów w Kopicach. 

Zaprojektowana i wybudowana w roku 1863 przez znanego architekta Carla Lüdecke (Carl Johann Bogislaw Lüdecke).

Dawniej odstawiano tutaj m.in. powozy i konie gości odwiedzających Schaffgotschów. Oczywiście uprzednio podwożono i wysadzano gości pod pałacem, następnie zawracano i do powozowni. Wewnątrz budynku znajdowało się miejsce/boksy dla łącznie 28 koni (po lewej stronie od bramy/drzwi, miejsce/boksy dla 12 koni, a po prawej dla 16 koni). W prawym i lewym skrzydle stajni odstawiane były powozy.

Od strony podwórza/folwarku znajdowały się również m.in. dwa pomieszczenia dla woźniców czy też powozowych (nawet nie wiem jaka jest poprawna, fachowa nazwa) i pomieszczenia z karmą dla koni, jak również specjalne pomieszczenie gdzie składano uprząż itp.

 

Budynek PAŁACOWEJ STAJNI I POWOZOWNI SCHAFFGOTSCHÓW W KOPICACH, podobnie jak sam pałac i reszta zabudowań folwarcznych, przetrwał okres II wojny światowej bez jakichkolwiek uszkodzeń. Dopiero w latach 80-tych XX wieku, lewa część budynku stajni/powozowni uległa częściowemu zniszczeniu (podobno po obaleniu jej wieży). Budynek pozostał w tym stanie przez wiele lat, aż do roku 2012 kiedy podjęto decyzję o jego remoncie. Ten przeprowadzano kilkoma etapami.

Jako pierwsze odbudowano zniszczone skrzydło powozowni i wieżę, później budynek otrzymał na całej powierzchni nowy dach, a w fazie końcowej został otynkowany. Remont zewnętrzny sfinansowano dotacjami rządowymi. Pochłonął wtedy podobno ponad milion złotych, który był kilkanaście lat temu sporą sumą. Niestety na odrestaurowanie wnętrz zabrakło pieniędzy. Przypuszczam, że dzisiejsze koszty remontu wnętrza stajni/powozowni to już nie tylko jeden a dobre kilka milionów złotych.

Pomysłów na jego użytkowanie byłoby z pewnością wiele.  Można by urządzić tutaj np. niezłą restaurację, albo miejsce spotkań ze stałą wystawą (fotograficzną?) na temat historii pałacu i rodziny Schaffgotsch. Można by w sumie jedno i drugie, bo miejsca tutaj nie brakuje. Tutaj (podobnie jak w sprawie pałacu) potrzeba nie tylko człowieka z dużymi pieniędzmi, ale również z pasją do tego miejsca, odrobiną kreatywności i dobrymi pomysłami.

W tej chwili niektóre pomieszczenia stajni/powozowni są naprawdę w złym stanie, co wyklucza ich użytkowanie bez przeprowadzenia wcześniej kosztownego remontu. Dlatego, pomimo że budynek zachwyca z zewnątrz, stoi wciąż pusty i niewykorzystany. 

Budynek nie należy do obecnego właściciela pałacu. Znajduje się na osobnej działce, której właścicielem jest Skarb Państwa (chyba dzisiaj nazywa się to KOWR). Tak samo jest z pozostałymi budynkami dawnego folwarku Schaffgotschów stojącymi obok, w tym również dawnej gorzelni. Wieloletnim dzierżawcą wszystkich wymienionych budynków i terenu na którym stoją, jest spółka ROLKOP z Kopic.

Dzierżawa tego i pozostałych budynków kończy się bodajże w tym (2024) lub najpóźniej przyszłym roku. Cały teren i wszystkie zabudowania folwarczne zostaną najprawdopodobniej wystawione na sprzedaż. 

Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 21 stycznia 2024

bottom of page