top of page

Kolumna z figurą Chrystusa Salwatora - Zbawiciela Świata

Chrystus Salwator 2.jpeg

Postawiono ją ponad 300 lat temu (w roku 1722), 137 lat wcześniej, zanim pojawili się tutaj Schaffgotschowie, jeszcze za czasów kiedy ten teren i pałac należały do rodziny Spättgen (od 1742 rodziny Francken von Sierstorpff).

Obecnie poza pałacowym ogrodzeniem, od strony kaplicy, w zaroślach, stoi jeszcze jedynie podstawa dawnej kolumny.

Sama kolumna leży obok kamiennej podstawy, na której 4 stronach/bokach widnieją napisy w j.niemieckim, których treść w tłumaczeniu na j.polski brzmi mniej więcej tak:

(1) Z polecenia zmarłego wolnego pana/barona Kaspara Emeryka von Rottenberg

(2) Jego pozostali synowie i pozostałe córki

(3) Tę niniejszą kolumnę dla powiększenia

(4) Chwały Bożej kazali wznieść w roku 1722

Kiedyś na szczycie kolumny stała figura z piaskowca przedstawiająca Chrystusa Salwatora (Salvator Mundi łac. „Zbawiciel Świata”).

Wpierw (najprawdopodobniej w latach 70-tych XX wieku) ubito głowę Chrystusa, później (pod koniec lat 90-tych XX wieku) obalono kolumnę aby dostać się do figury, którą skradziono.

Co się tyczy dołączonych poniżej fotografii: pierwszą fotografię, przedstawiającą stojącą jeszcze na kolumnie figurę (ale już bez głowy), wykonał w roku 1996 pan Jerzy Wawrzyński. Na drugiej, archiwalnej fotografii lotniczej z końca lat 30-tych lub początku 40-tych XX wieku (kiedy Kopice po "reformie nazewnictwa" Adolfa Hitlera przemianowano z Koppitz na Schwarzengrund) zaznaczyłem (białym kołem) stojącą w południowej części pałacowych ogrodów kolumnę z posągiem Chrystusa Salwatora.

Ostatnie dwie fotografie w galerii przedstawiają pomnik z podobną, a może i taką samą figurą Chrystusa Salwatora, jaki zachował się do dnia dzisiejszego na pagórku pośrodku pola na skraju wioski Ulanowice w gminie Otmuchów (około 40km na południe od Kopic).

Ulanowicka kolumna z figurą Chrystusa Salwatora jest nieco wyższa od kopickiej. Pomnik ten akurat w tym roku (2024) będzie miał równe 300 lat.  Okoliczni mieszkańcy nazywają ją "Pomnikiem Boga Ojca", chociaż tak naprawdę przedstawia Chrystusa Salwatora - „Zbawiciela Świata”. Kto i dlaczego postawił ją właśnie w tym miejscu owiane jest wieloma legendami. Jedna z legend mówi o panującej w tej okolicy strasznej zarazie, dziesiątkującej bezlitośnie okoliczną ludność ...

Pomnik miał być darem za wysłuchanie próśb i modlitw o koniec zarazy, a jednocześnie symbolem/patronem chroniącym te okolice przed kolejnymi plagami. Podobno pod pomnikiem pochowano dziesiątki ofiar wspomnianej zarazy.

W przeszłości obalono również ulanowicką kolumnę, a figurę Chrystusa Salwatora rozbito na trzy części. Nie wiem kiedy miało to miejsce. Ktoś jednak kolumnę ponownie postawił, zlepił rozbitą figurę i ustawił na jej szczycie.

Podziękowania dla Wanda Cebulka za udostępnienie tłumaczenia tekstu znajdującego się na czterech stronach podstawy kolumny.

Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :) 

© kopice.org

Ostatnia aktualizacja 18 stycznia 2024

bottom of page