Dyrektorzy pałacowych ogrodów Schaffgotschów z Kopic
WILHELM HAMPEL - ŻYCIE I OGRODNICZA PASJA
Było ich pomiędzy rokiem 1864 a 1944 czterech. Dwóch z nich odegrało znaczącą rolę w stworzeniu wyjątkowego otoczenia bajkowego Pałacu w Kopicach, ale tylko jeden wysławił PAŁAC w Kopicach nie tylko na Śląsku, ale i w całej ówczesnej Europie.
O kim mowa? Oczywiście o dyrektorach pałacowych ogrodów w Kopicach.
Garteninspektor BÄRENKOPF, po nim Königlicher Gartenbaudirektor WILHELM HAMPEL, a następnie Garteninspektor C. MESCH. Był jeszcze czwarty, WERNER SCHRÖTER, mniej znany, nie odgrywający już aż tak ważnej roli jak jego poprzednicy.
BÄRENKOPF jako pierwszy wykonał "kawał dobrej roboty". Kiedy został zaangażowany przez Schaffgotschów, przed pałacem rozciągały się jedynie pola i niewielkie zgrupowania drzew stojące na podmokłym terenie oraz kilka zaniedbanych stawów.
Prawie pięćset akrów, głównie grunty orne, poprzecinane kilkoma rowami, zamieniono w przeciągu kilkunastu lat (1864-1875) w jeden z najpiękniejszych parków na Śląsku.
W tym czasie powstały prawie wszystkie stawy (oprócz dwóch mniejszych w pobliżu pałacu), utworzono wyspy, a wzgórza w pobliżu stawów dały podłoże pod zbudowaną w roku 1873 SIEGESSÄULE (Pruską Kolumnę Zwycięstwa). W roku 1870 zbudowano ORIENTALISCHEN PAVILLON (znany nam dzisiaj pod nazwą "Pawilon Diany", "Świątynia Diany" czy "Świątynia Dumania"), w 1873 BURGRUINE czyli sztuczne ruiny na wzór średniowiecznego zamku (dzisiaj pod nazwą "Mysia Wieża").
Od roku 1875 stanowisko Inspektora Pałacowych Ogrodów przejął 41-letni WILHELM HAMPEL. Powierzenie właśnie jemu opiekę nad parkiem i ogrodami było ze strony Schaffgotschów prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Hampel okazał się arcymistrzem swego fachu. Jego genialna, ogrodnicza kreatywność, fascynacja a zarazem ogrodnicza pasja, przyciągały zewsząd rzesze "kolegów po fachu", którzy oczarowani efektami jego pracy pisali artykuły i obszerne sprawozdania z wizyt w Kopicach i tego co tam zobaczyli.
Gdyby nie Hampel i jego ogrodnicza pasja, PAŁAC w Kopicach byłby tylko jednym z wielu podobnych mu założeń pałacowo-parkowych. Hampel rozsławił Kopice i majątek Schaffgotschów nie tylko na Śląsku i w Europie ale również w Ameryce.
Tak pisano o nim 3 września 1885 roku, w jednym z fachowych czasopism ówczesnego świata ogrodniczego:
"Duży trawnik z pięknymi kwietnikami z przodu, pośrodku zaś z wytwornymi glinianymi figurami oraz kilkoma białymi i czerwonymi klonami, rosnącymi na skraju gęstego lasu ...
Tę część ogrodu inspektor Wilhelm HAMPEL nazywa „Moje Eldorado”, ponieważ każdego dnia spogląda ze swego mieszkania na tę "magiczną krainę" która rekompensuje mu niewypowiedziane skargi, jakie niesie ze sobą tak ważna pozycja i odpowiedzialność przy nadzorze otaczających pałac ogrodów i parku."
▷Jeśli korzystasz z / lub udostępniasz mozolnie zebrane i opublikowane przeze mnie tutaj informacje, uszanuj proszę moją pracę/mój czas i podaj źródło, czyli linka/adres mojej strony. Będę Ci za to bardzo wdzięczny :)
© kopice.org
Ostatnia aktualizacja 23 września 2022